Słoneczne Podlasie-Portal Turystyczny

ZNAJDŹ NOCLEG NA PODLASIU

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Najstarszy z polskich parków krajobrazowych. Teren ukształtowany przez lodowiec. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego leży najgłębsze polskie jezioro - Hańcza.

ATRAKCJE PODLASIA »

Strona Główna » Atrakcje na Podlasiu - Wiadukty kolejowe w Stańczykach

Wiadukty kolejowe w Stańczykach

Mosty w Sańczykach- „Wiadukty Północy”, największe mosty w Polsce, przed wojną biegła tędy kolej. Mosty miały znaczenie militarno- strategiczne oraz przewozowe i turystyczne. Położone w pradolinie Błędzianki, która płynie pod wiaduktami, były częścią projektu kolejowego na linii Gołdap-Żytkiejmy-Gumbin(Gusiew). 

Wiadukty mierzą 36,5 m wysokości i 250 m długości. Zbudowane były do celów strategicznych, ich budowa trwała 14 kat, od 1912 r. do 1926 r. Mimo potężnych nakładów pracy, jeden z wiaduktów nigdy nie był użytkowany, drugi spełniał swoją funkcję tylko 20 lat. Arkadowe wiadukty z ażurowymi barierkami przypominają rzymskie akwedukty. Przy ich konstruowaniu zastosowano stalowe zbrojenie.

Dawniej dla miłośników mocnych wrażeń organizowane były w tym miejscu skoki na bungee, jednak ze względu na kiepski stan techniczny wiaduktów zaprzestano organizowania tej rozrywki.

Wiadukty w Stańczykach łączą się z jeszcze jedną atrakcją, która sama w sobie nie jest czymś szczególnym, ale ma związaną z sobą niezwykłą historię. Nieopodal Stańczyk, przy drodze z Błąkał znajduje się jeziorko Dobellus Mały. W 1926 r, w ostatnich dniach maja doszło tam do potężnej eksplozji pochodzącej wprost z jeziora. Osoby badające to zjawisko upatrują przyczyny w nagromadzonych gazach błotnych uwięzionych pod mulistym dnem jeziora, które przez spadek ciśnienia atmosferycznego uwolniły się i zapaliły od pioruna w czasie trwającej tam burzy. Potężna siła eksplozji wyrzuciła wodę zmieszaną z błotem wysoko w górę. Po opadnięciu, na tafli jeziora jeszcze kilka miesięcy utrzymywała się warstwa szlamu i mułu zanim zbiornik wrócił do pierwotnego stanu.

Artykuły o podobnej tematyce:


  © 2009-2014 SlonecznePodlasie.pl