Najstarszy z polskich parków krajobrazowych. Teren ukształtowany przez lodowiec. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego leży najgłębsze polskie jezioro - Hańcza.
Suwalski Park Krajobrazowy – Najstarszy z polskich parków krajobrazowych. Teren ukształtowany przez lodowiec, dzięki czemu możemy podziwiać liczne jeziora, doliny rzek, wzgórza morenowe.
Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego leży najgłębsze polskie jezioro Hańcza (108,5 m. głębokości.).
Na terenie parku znajdują się rezerwaty: ,, Głazowisko Bachanowo”, ,,Głazowisko Łopuchowskie”, ,,Rutka”, znajdują się liczne głazy polodowcowe. W Suwalskim Parku Krajobrazowym w miejscowości Gulbieniszki znajduję się Góra Cisowa wynosząca 256 m n.p.m., Góra Zamkowa.