Słoneczne Podlasie-Portal Turystyczny

ZNAJDŹ NOCLEG NA PODLASIU

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor położony na półwyspie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, otoczony jeziorem Wigry. Zakonników sprowadził na wyspę król Jan Kazimierz w 1667 roku, z warszawskich Bielan, chcąc pojednać się z Bogiem.

ATRAKCJE PODLASIA »

Strona Główna » Atrakcje na Podlasiu - Suchary- ścieżka edukacyjna

Suchary- ścieżka edukacyjna


Czterokilometrowa trasa prowadząca przez Wigierski Park Narodowy pozwala poznać zjawisko jakim są Suchary. Suchary są osobliwością występującą głównie na terenie Suwalszczyzny, najbardziej znane to właśnie te w Wigierskim Parku. Nazwa jest nazwą tradycyjną, zwyczajową, wywodzi się od słowa "suchy" czyli pusty, bezrybny

Są to małe dystroficzne jeziorka śródleśne, które powstały w czasie ostatniego zlodowacenia na wskutek topnienia tzw. martwych brył lodu. Przez zawarty w wodzie wysoki poziom związków humusowych- jeziora te mają bardzo charakterystyczny kolor- od brunatnego poprzez brąz aż do czerwonego, niektórzy mogliby powiedzieć, że jest to kolor mocnej herbaty. Związki te biorą się z postępujących procesów rozkładowych substancji organicznych, takich jak igliwie, liście, gałęzie. Wysoki poziom zakwaszenia wód, bardzo mała przejrzystość wody, ubogość w wapń powodują, że jeziora te są istotnie "suche"- często nie żyje tam żaden gatunek zwierząt, ani roślin. W sucharach bardziej zasobnych w związki odżywcze znaleźć możemy jeden- dwa gatunki ryb.

Ścieżka edukacyjna w Wigierskim Parku Narodowym prowadzi nas przez las i kładki wśród torfowisk. Po drodze mijamy siedem tablic informujących nas o zwierzętach i roślinach żyjących w lesie oraz o tych niezwykłych jeziorkach. Przy ostatnim IV Sucharze znajdziemy wieżę widokową, z której oglądać możemy to niezwykłe zjawisko. Z racji okalającego nas zewsząd lasu jest to miejsce niezwykle ciche, spokojne, lekko tajemnicze i nastrajające do kontemplacji. 

  © 2009-2014 SlonecznePodlasie.pl