Słoneczne Podlasie-Portal Turystyczny

ZNAJDŹ NOCLEG NA PODLASIU

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Najstarszy z polskich parków krajobrazowych. Teren ukształtowany przez lodowiec. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego leży najgłębsze polskie jezioro - Hańcza.

ATRAKCJE PODLASIA »

Strona Główna » Atrakcje na Podlasiu - Suchary- ścieżka edukacyjna

Suchary- ścieżka edukacyjna


Czterokilometrowa trasa prowadząca przez Wigierski Park Narodowy pozwala poznać zjawisko jakim są Suchary. Suchary są osobliwością występującą głównie na terenie Suwalszczyzny, najbardziej znane to właśnie te w Wigierskim Parku. Nazwa jest nazwą tradycyjną, zwyczajową, wywodzi się od słowa "suchy" czyli pusty, bezrybny

Są to małe dystroficzne jeziorka śródleśne, które powstały w czasie ostatniego zlodowacenia na wskutek topnienia tzw. martwych brył lodu. Przez zawarty w wodzie wysoki poziom związków humusowych- jeziora te mają bardzo charakterystyczny kolor- od brunatnego poprzez brąz aż do czerwonego, niektórzy mogliby powiedzieć, że jest to kolor mocnej herbaty. Związki te biorą się z postępujących procesów rozkładowych substancji organicznych, takich jak igliwie, liście, gałęzie. Wysoki poziom zakwaszenia wód, bardzo mała przejrzystość wody, ubogość w wapń powodują, że jeziora te są istotnie "suche"- często nie żyje tam żaden gatunek zwierząt, ani roślin. W sucharach bardziej zasobnych w związki odżywcze znaleźć możemy jeden- dwa gatunki ryb.

Ścieżka edukacyjna w Wigierskim Parku Narodowym prowadzi nas przez las i kładki wśród torfowisk. Po drodze mijamy siedem tablic informujących nas o zwierzętach i roślinach żyjących w lesie oraz o tych niezwykłych jeziorkach. Przy ostatnim IV Sucharze znajdziemy wieżę widokową, z której oglądać możemy to niezwykłe zjawisko. Z racji okalającego nas zewsząd lasu jest to miejsce niezwykle ciche, spokojne, lekko tajemnicze i nastrajające do kontemplacji. 

  © 2009-2014 SlonecznePodlasie.pl