Słoneczne Podlasie-Portal Turystyczny

ZNAJDŹ NOCLEG NA PODLASIU

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Najstarszy z polskich parków krajobrazowych. Teren ukształtowany przez lodowiec. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego leży najgłębsze polskie jezioro - Hańcza.

ATRAKCJE PODLASIA »

Strona Główna » Atrakcje na Podlasiu - Pałac Paca w Dowspudzie

Pałac Paca w Dowspudzie

Neogotycki pałac Ludwika Paca został wybudowany w latach 1820-1827. Niezwykły kunszt pałacu utrwalił się w polskim języku w postaci powiedzenia: "Wart Pac pałaca a pałaca Paca", które potwierdzało jego wielki rozmach. Do dzisiejszych czasów przetrwały tylko ruiny pałacu, które przypominają o dawnym blasku. Zachował się główny portyk, ruiny murów fundamentowych, piwnice oraz wieża Bociania. 
Ludwik Pac sprowadził na tereny suwalszczyzny 50 farmerskich rodzin z terenów Szkocji i Anglii, po to by wprowadzić nowatorskie sposoby uprawy roli oraz nowe metody gospodarowania. Przybyli osadnicy przekonali miejscowych chłopów do porzucenia zasady trójpolówki na rzecz płodomianu, rozpowszechnili uprawę ziemniaka oraz hodowlę koni i owiec.
Pozostałością po jego działalności są nazwy niektórych miejscowości takie jak Szkocja i Nowa Szkocja, obcobrzmiące nazwiska niektórych mieszkańców oraz w pewien sposób- Festiwal Kultury Celtyckiej, który odbywał się cyklicznie w latach 1996-2004 oraz 2007 i cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców okolicy.

  © 2009-2014 SlonecznePodlasie.pl