Słoneczne Podlasie-Portal Turystyczny

ZNAJDŹ NOCLEG NA PODLASIU

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor położony na półwyspie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, otoczony jeziorem Wigry. Zakonników sprowadził na wyspę król Jan Kazimierz w 1667 roku, z warszawskich Bielan, chcąc pojednać się z Bogiem.

ATRAKCJE PODLASIA »

Strona Główna » Atrakcje na Podlasiu - Narwiański Park Narodowy - Polska Amazonia

Narwiański Park Narodowy - Polska Amazonia

Narwiański Park Narodowy - (Polska Amazonia) utworzony został w 1996 roku, w miejscu Narwiańskiego Parku Krajobrazowego. Łączna powierzchnia parku wynosi 7 350 ha. Park leży w województwie podlaskim  w powiatach : wysokomazowieckim (gminy Sokoły i Kobylin Borzymy) i białostockim: (gminy: Łapy, Turośń Kościelna, Suraż, Tykocin i Choroszcz). Siedzib dyrekcji parku jest w Kurowie. Najważniejszym walorem przyrodniczym jest rzeka Narew z wieloma korytami, która tworzy rozlewiska przypominające jeziora.  Podobny bieg rzeki ma Amazonka i Kongo dlatego też park bywa nazywany ,,polską Amazonką'' . W dolinie Narwi występują 203 gatunki ptaków w tym 28 zagrożonych w skali światowej. Symbolem parku jest  błotniak stawowy. W parku zachowały się naturalne,  nie zmienione przez meliorację bagna.
Najczęstszymi roślinami są szuwary turzycowiskowe i szuwary trzcinowe,roślinność wodna.
Tereny Narwi są ostoją ptaków wodno-błotnych:kaczki świstun i rożeniec, bataliony, błotniaki łąkowe, dubelty, derkacze, kuliki wielkie, kropiatki, błotniczki, bąki i zielonki a także zagrożony  wyginięciem - bielik, derkacz i wodniczki. Wśród ssaków można spotkać łosie, wydry gronostaje.
Na obszarach parku znajduje się wiele zabytków budownictwa ludowego: budynki kryte strzechą,
wiatraki, kapliczki. Szczególnie interesujący jest park w Kurowie, kościół w Waniewie, ziemna reduta Koziołek, muzeum archeologiczne w Surażu.

Atrakcyjne szlaki rowerowe po Narwiańskim Parku Narodowym

- Podlaski Szlak Bociani, oznaczony w terenie i na mapach kolorem czerwonym, długość około 200 km. Szlak łączy trzy Parki Narodowe: Białowieski, Narwiański i Biebrzański. Można go podzielić na etapy, zgodnie z własnymi możliwościami i preferencjami. Biegnie wzdłuż dolin rzek: Narewki, Narwi i Biebrzy. Motywem przewodnim szlaku są gniazda bociana białego (na trasie kilkaset gniazd oraz Europejska Wieś Bociania w Pentowie pod Tykocinem). Przechodzi on przez miejscowości: Białowieża, Narewka, Odrynki, Wojszki, Suraż, Baciuty, Kurowo, Tykocin, Laskowiec, Dobarz, Goniądz.

-Obwodnica rowerowa NPN, kolor niebieski, 90 km. Szlak prowadzi dookoła Narwiańskiego Parku Narodowego, po granicy otuliny. Łączy walory kulturowe otoczenia Parku z możliwością kontemplacji walorów przyrodniczych. Po drodze ciekawe zabytki miasteczek: Choroszczy, Suraża, Tykocina, a także siedziba Parku w Kurowie. Obwodnicę przecinają szlaki piesze, co daje możliwość dotarcia do innych ciekawych obiektów. Prowadzi ona przez miejscowości: Choroszcz, Baciuty, Suraż, Łapy, Kurowo, Tykocin, Złotoria, Choroszcz.

-Szlak Podmiejskich Rezydencji, kolor żółty, 50 km. Szlak prowadzi od doliny Narwi po Puszczę Knyszyńską. Na trasie można obejrzeć kilka dworów i pałaców, pozostałych po dawnych właścicielach tych ziem. Miejscowości: Bokiny, Turośń Kościelna, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów, Bobrowa Dolina, Supraśl.
Szlak Światowida, kolor zielony, 20 km. Szlak łączy Białystok z Narwiańskim Parkiem Narodowym. Na trasie pomnik 1863 r. "Szubienica", Babia Góra z repliką Światowida, widok na NPN z "zerwanego mostu". Trasa szlaku: Białystok, Krupniki, Choroszcz "Szubienica", Konowały, Kruszewo "zerwany most".

źródło: http://www.npn.pl

  © 2009-2014 SlonecznePodlasie.pl