Słoneczne Podlasie-Portal Turystyczny

ZNAJDŹ NOCLEG NA PODLASIU

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor położony na półwyspie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, otoczony jeziorem Wigry. Zakonników sprowadził na wyspę król Jan Kazimierz w 1667 roku, z warszawskich Bielan, chcąc pojednać się z Bogiem.

ATRAKCJE PODLASIA »

Strona Główna » Atrakcje na Podlasiu - Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor Wigierski
Klasztor położony na półwyspie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, otoczony jeziorem Wigry.
Zakonników sprowadził na wyspę król Jan Kazimierz w 1667 roku, z warszawskich Bielan, chcąc pojednać się z Bogiem. Podarował im wyspę Wigry i dworek myśliwski, oraz okoliczną ziemię z wsiami.

Wkrótce po osiedleniu mnisi zaczęli działalność, nie skupiając się tylko na medytowaniu. Zakładali nowe wsie i folwarki, tworzyli huty żelaza, szkła, miedzi, rudnie, potasznie i smolarnie. Kameduli w związku z pracami wycieli znaczną część puszczy. Zakonnicy zaczęli też budować kościół i budynki przykościelne, przyłączyli się także do pobliskich miejscowości usypując groblę. Niestety wkrótce w 1671 roku drewniany kościół spłonął. Budowa nowego zajęła mnichom około 50 lat, był to murowany klasztor w stylu barokowym. Cały zespół wzniesiono na wzgórzu na dwóch poziomach gdzie umieszczono pustelnicze domki z ogródkami.


Kameduli bogacili się, mieli miasto Suwałki, kilka folwarków, 56 wsi, jeziora, młyny oraz ośrodki gospodarcze aż do 1796 roku. Wtedy to pod zaborem pruskim, władze zajęły ich majątek a zakonnicy wypędzeni wrócili do dawnego klasztoru w Bielanach pod Warszawą.

W 1800 roku utworzono na Wigrach biskupstwo wigierskie, które po kilku latach przeniesiono do Sejn.
Największe zniszczenia klasztoru nastąpiły w czasie I i II wojny światowej. Mimo ze po I prawie udało się odbudować, to po II wojna ponownie zmieniła klasztor w gruzowisko.

Po tym okresie klasztor odbudowano. Obecnie  budynki pustelnicze należą do Ministerstwa Kultury i Sztuki, gdzie mieści się Dom Pracy Twórczej, który daje aspirację artystom, a funkcję sakralną pełni tylko kościół.
Piękny klasztor, widoczny na wzniesieniu z oddali przyciąga rzeszy turystów. Można tu wynająć pokoje, zjeść. Atrakcyjne są wnętrza kościoła, a także możliwość zejść do podziemi gdzie znajdują się grobowce mnichów z ich malowidłami ściennymi. Atrakcją jest również możliwość wejścia na wieżę zegarową, gdzie rozciąga się przepiękny widok na jezioro Wigry i zabudowania przyklasztorne. Nocą klasztor i wszystkie ereny są podświetlone.

W 1999 roku na Wigrach przybywał  Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki, stąd też dodatkowo przybywają pielgrzymki by obejrzeć pokoje gościnne, w których przebywał papież, a także popływać statkiem papieskim. Klasztor Wigierski jest wizytówką Suwalszczyzny i najbardziej kojarzony z tym rejonem Polski.
Klasztor WigierskiKlasztor Wigierski

  © 2009-2014 SlonecznePodlasie.pl