Słoneczne Podlasie-Portal Turystyczny

ZNAJDŹ NOCLEG NA PODLASIU

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Narwiański Park Narodowy - Polska Amazonia

Narwiański Park Narodowy utworzony został w 1996 roku, w miejscu Narwiańskiego Parku Krajobrazowego.

ATRAKCJE PODLASIA »

Strona Główna » Atrakcje na Podlasiu - Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor Kamedułów nad Wigrami

Klasztor Wigierski
Klasztor położony na półwyspie na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, otoczony jeziorem Wigry.
Zakonników sprowadził na wyspę król Jan Kazimierz w 1667 roku, z warszawskich Bielan, chcąc pojednać się z Bogiem. Podarował im wyspę Wigry i dworek myśliwski, oraz okoliczną ziemię z wsiami.

Wkrótce po osiedleniu mnisi zaczęli działalność, nie skupiając się tylko na medytowaniu. Zakładali nowe wsie i folwarki, tworzyli huty żelaza, szkła, miedzi, rudnie, potasznie i smolarnie. Kameduli w związku z pracami wycieli znaczną część puszczy. Zakonnicy zaczęli też budować kościół i budynki przykościelne, przyłączyli się także do pobliskich miejscowości usypując groblę. Niestety wkrótce w 1671 roku drewniany kościół spłonął. Budowa nowego zajęła mnichom około 50 lat, był to murowany klasztor w stylu barokowym. Cały zespół wzniesiono na wzgórzu na dwóch poziomach gdzie umieszczono pustelnicze domki z ogródkami.


Kameduli bogacili się, mieli miasto Suwałki, kilka folwarków, 56 wsi, jeziora, młyny oraz ośrodki gospodarcze aż do 1796 roku. Wtedy to pod zaborem pruskim, władze zajęły ich majątek a zakonnicy wypędzeni wrócili do dawnego klasztoru w Bielanach pod Warszawą.

W 1800 roku utworzono na Wigrach biskupstwo wigierskie, które po kilku latach przeniesiono do Sejn.
Największe zniszczenia klasztoru nastąpiły w czasie I i II wojny światowej. Mimo ze po I prawie udało się odbudować, to po II wojna ponownie zmieniła klasztor w gruzowisko.

Po tym okresie klasztor odbudowano. Obecnie  budynki pustelnicze należą do Ministerstwa Kultury i Sztuki, gdzie mieści się Dom Pracy Twórczej, który daje aspirację artystom, a funkcję sakralną pełni tylko kościół.
Piękny klasztor, widoczny na wzniesieniu z oddali przyciąga rzeszy turystów. Można tu wynająć pokoje, zjeść. Atrakcyjne są wnętrza kościoła, a także możliwość zejść do podziemi gdzie znajdują się grobowce mnichów z ich malowidłami ściennymi. Atrakcją jest również możliwość wejścia na wieżę zegarową, gdzie rozciąga się przepiękny widok na jezioro Wigry i zabudowania przyklasztorne. Nocą klasztor i wszystkie ereny są podświetlone.

W 1999 roku na Wigrach przybywał  Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki, stąd też dodatkowo przybywają pielgrzymki by obejrzeć pokoje gościnne, w których przebywał papież, a także popływać statkiem papieskim. Klasztor Wigierski jest wizytówką Suwalszczyzny i najbardziej kojarzony z tym rejonem Polski.
Klasztor WigierskiKlasztor Wigierski

  © 2009-2014 SlonecznePodlasie.pl